Regaty

Zgrupowanie i regaty we Włoskiej Riva del Garda

Od 8 do 18 kwietnia trwało zgrupowanie i największe na świeci regaty w klasie optimist we włoskim Riva Del Garda nad Jeziorem Garda. W regatach udział brało 1 063 zawodników z ponad 30 krajów świata, dając tej imprezie rekord Guinessa!!! Z Polski udział wzięło 12 klubów. Podkarpacie reprezentował Jacht Klub Kotwica Tarnobrzeg.

W zgrupowaniu i zawodach brali udział młodzicy z kadry wojewódzkiej w żeglarstwie w składzie:

  1. Aleksandra Bobula
  2. Lilly May Niezabitowska
  3. Aleksandra Mac
  4. Hanna Michałeczko
  5. Blanka Bobula
  6. Zofia Michałeczko

Oraz juniorki młodsze:

  1. Barbara Malarz
  2. Magdalena Śnieżek

Wyjazd naszych zawodników został dofinansowany z budżetu Województwa Podkarpackiego. Bez tego znaczącego dla nas wsparcia nie byłoby możliwe przeprowadzenie tej kosztownej i trudnej logistycznie operacji, jaką była ponad 24 godzinna podróż naszych reprezentantów z Tarnobrzega do włoskiej Rivy z bagażem i łódkami. Zawodnicy z JKKT i KWM godnie reprezentowali klub, Podkarpacie, miasto Tarnobrzeg i Polskę zarówno podczas parady państw zorganizowanej na ulicach Riva del Garda, gdzie dumnie nieśli flagę Polski I Podkarpacia, jak i na wodzie, rywalizując z najlepszymi zawodnikami z całego świata. Nasze dziewczyny również świetnie i bez barier językowych komunikowały się z kolegami z innych krajów, zawierając nowe przyjaźnie. Doskonale odzwierciedla to ideę tej największej na świecie imprezy żeglarskiej, jaką jest sportowa rywalizacja w duchu fair-play.

Najlepszymi wynikami w kategorii junior pochwalić się może Aleksandra Bobula, która ukończyła regaty w srebrnej grupie na 63 miejscu co dało jej w klasyfikacji generalnej 220 miejsce a wśród kobiet 60 miejsce na świecie i 5 miejsce wśród zawodniczek z Polski. Ola poprawiła się o ponad 200 miejsc w stosunku do roku ubiegłego. Lilly May Niezabitowska również zanotowała progres wyniku o 250 oczek żeglując w finałach w brązowej grupie (w zeszłym roku grupa ostatnia biała) i zajęła 6 miejsce w wśród dziewcząt z Polski. Bardzo dobre miejsce i poprawę wyniku zanotowała Aleksandra Mac żeglując w finałach w grupie emarald i była 10 wśród Polek. Basia Malarz również poprawiła swój ubiegłoroczny wynik o około 200 miejsc, ale mając na uwadze, iż żeglowała po 3 miesięcznej przerwie spowodowanej urazem, to bardzo dobry wynik. Jednocześnie zajęła 12 miejsce wśród zawodniczek z Polski. Dwie debiutantki Hanna Michałeczko i Magda Śnieżek również bardzo dobrze żeglowały kończąc finały w grupach emarald (Hania Michałeczko) i pearl (Magda Śnieżek), zajmując odpowiednio 12 i 15 miejsce w rankingu zawodniczek z Polski. W grupie kadetti (7-11 lat) żeglowały dwie debiutantki Blanka Bobula i Zosia Michałeczko. Rewelacyjnie popłynęła Blanka Bobula awansując do złotej grupy finałowej a kończąc regaty na 138 miejscu w klasyfikacji generalnej a 43 miejscu wśród kobiet. Jednocześnie Blanka uplasowała się na 3, a Zosia na 4 miejscu wśród dziewcząt z Polski, żeglujących w grupie kadetti. Niezwykle cieszą wyniki naszych zawodniczek na tle zawodników z Polski, ponieważ regaty na Jeziorze Garda to przede wszystkim doskonały trening przed startami w kraju. A w tym roku przed naszymi starszymi zawodnikami stoją nowe wyzwania – eliminacje do Mistrzostw Europy i Mistrzostw Świata, a młodszych czeka rywalizacja i mozolne zdobywanie punktów w ramach Pucharu Polski podczas kilkunastu imprez regatowych w kraju. Już 28 kwietnia kolejny wyjazd i regaty w Pucku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *